Jak wybrać dobre biuro księgowe ? Poradnik część2

Po wstępnym wybraniu biura rachunkowego, należy sprawdzić dokładnie kompetencje i zakres oferowanych usług.

Aktualnie biura nie muszą się legitymować certyfikatami Ministerstwa Finansów, wystarczy posiadanie odpowiedniej polisy OC. Jednak posiadanie starych certyfikatów, bądź przynależność do księgowych organizacji branżowych, połączona z poświadczeniami i szkoleniami, może być cenną wskazówką. Jeżeli chodzi o ubezpieczenie, standardowa kwota na polisie OC - 15000 euro, będących pułapem odpowiedzialności biura, może być za mała. Przy większej działalności, w razie błędów biura nie wystarczy na pokrycie kar nakładanych przez organy skarbowe bądź ZUS, zatem musi być odpowiednio większa.

Mając do czynienia z biurem, dobrze aby współpraca układała się z wygodą dla przedsiębiorcy. Wpływa na to nie tylko czas funkcjonowania, czy konieczność dowozu dokumentów, ale także możliwość awaryjnego kontaktu z biurem, poza godzinami funkcjonowania, oraz zakres ewentualnej współpracy on-line. Jeżeli biuro umożliwia przesyłanie dokumentacji przy pomocy skanów, a jednocześnie oferuje różne kanały dostępu, wraz z narzędziami do raportowania i przypominania o obowiązkach, będzie to miłe ułatwienie.

Podobnie sytuacja się ma, z sytuacjami konieczności kontaktu z organami podatkowymi. Dobrze jest, aby biuro wspierało nas w tym zakresie a także korzystało aktywnie z pełnomocnictwa, w końcu nie ma potrzeby, aby w drobniejszych sprawach obarczać osobiście podatnika. Przydatna będzie też rozmowa z pracownikami biura, którzy mają być naszymi reprezentantami. Ocenić można nie tylko ich kompetencje, ale przed wszystkim operatywność i możliwość stanowczego działania w obliczu urzędników.

Końcowym elementem procesu wyboru jest cena. Niska wcale nie musi oznaczać małych kosztów. Jest ona definiowana przez ilość dokumentów w miesiącu obsługiwanych przez biuro, więc może się okazać, że za niską ceną kryje się ich mała liczba, a większa wymaga słonych dopłat. Ponadto, dostęp do różnych usług, może być wyceniany różnie. Zatem, nie należy się kierować, wyłącznie tym parametrem a raczej zdać się na kompetencję biura. Aczkolwiek wycena w kilku biurach, może doprowadzić do wynegocjowania lepszych warunków.  

O serwisie

U nas dowiesz się jak prowadzić biuro księgowe oraz jakie są najważniejsze informacje o podatkach i fakturach, które z pewnością przydadzą się osobom prowadzącym firmę.

szkolenia z rachunkowości i księgowości

mh.szczecin.pl - biuro księgowe - biuro rachunkowe Szczecin

Kontakt

kontakt@kkpg.pl

Galeria