Cechy idealnego księgowego

Księgowość i rachunkowość to żmudna, wymagająca wielu kompetencji dziedzina. Wymaga nie tylko określonych cech osobowości, ale także pewnego daru, w poruszaniu się po niuansach przepisów i ich styku z realiami. Dla porządnie działającej firmy, która chce uniknąć kiepskiego obrotu finansami, a także niekorzystnych decyzji podatkowych, rzetelny księgowy to postać kluczowa. Jakie, powinny być, zatem optymalne przymioty takiej osoby.

Zacząć wypada od kompetencji. Te zaś rysowane są zarówno przez kompetencje twarde: jak wykształcenie i doświadczenie, jak i miękkie: umiejętności samoorganizacyjne.

Wykształcenie to cecha łatwo weryfikowalna, powinniśmy szukać kogoś kto skończył renomowaną uczelnię o profilu ekonomicznym, o kierunku i specjalności, które wpasowują się w naszą wizje firmy. Jednak dyplom to jeszcze za mało, zwłaszcza w świecie przepisów podatkowych które są zmieniane jak w kalejdoskopie. Dynamika wydarzeń, które dzieją się we współczesnym przedsiębiorstwie, wymaga posiadania także, wynikającej z doświadczenia, wiedzy o niuansach działania danej branży. Tylko to pozwoli stosować przepisy, z pozytywnym skutkiem, bez popadania w zbytnią biurokrację a jednocześnie trafnie i zręcznie.

Znajomość najświeższych wymagań, wynikających z ustawy o rachunkowości, dobry księgowy musi poprzeć nieustającym pędem do zwiększania swoich kompetencji. Dlatego zaangażowanie księgowego w swoją pracę, jest niezwykle istotne. Musi mieć z niej satysfakcję, bo tylko wtedy, będzie przyjmował na siebie coraz to nowe wyzwania, a jego pozycja będzie istotnym punktem firmy. Warto jest też, inwestować dodatkowo w takich ludzi, oraz wspomagać ich w ich staraniach. Dodatkowe kursy, szkolenia, one wszystkie zwiększają możliwości naszego człowieka.

Bardzo ważne są też cechy osobowościowe. Bez systematyczności, dobrej organizacji pracy i odporności na stres, nawet wysokie kompetencję, nie uchronią firmy przed niekorzystnymi czynnikami. Istotne jest też, aby księgowy nie był zamknięty za wieżą ze słupkami wyliczeń, ale łatwo nawiązywał relacje interpersonalne. Wtedy poprawia się organizacja pracy, także i poza księgowością, a nie trzeba oczywiście mówić, jakie korzyści przynosi dobrze współpracujący zespół ludzi. W sytuacjach stresowych – jak kontrola skarbowa czy audyt, powinien umieć zachować się z klasą i opanowaniem, aby reprezentując firmę z godnością, jednocześnie walczył o jej jak najlepszą pozycję.

 

O serwisie

U nas dowiesz się jak prowadzić biuro księgowe oraz jakie są najważniejsze informacje o podatkach i fakturach, które z pewnością przydadzą się osobom prowadzącym firmę.

szkolenia z rachunkowości i księgowości

mh.szczecin.pl - biuro księgowe - biuro rachunkowe Szczecin

Kontakt

kontakt@kkpg.pl

Galeria