Faktura korygująca – jak wystawić ją w aplikacji inFakt?

Gdy zaistnieje potrzeba skorygowania wystawionej i dostarczanej faktury, należy zgodnie z przepisami stworzyć dokument faktury korygującej. Usuwa on błędy liczbowe związane z ceną towaru, bądź wyliczeniem podatku, lub sankcjonuje zwroty i dodatkowe rabaty.

Jeżeli korzystamy z aplikacji do fakturowania inFaktu, taka korektę stworzymy niezwykle łatwo.

Wystarczy znaleźć w zakładce „Przychody” fakturę, którą chcemy skorygować i do niej „wejść”. Po prawej stronie będzie znajdował się przycisk „Wystaw korektę”. Obowiązkowo należy uzupełnić pole z informacją o przyczynach zmiany danych – dla ważności korekty. Dane z faktury oryginalnej wraz z numerem i datą zostaną przekopiowane automatycznie. W tym miejscu wpisujemy modyfikowane pola. Nie wolno zmieniać zawartości pola „Przed korektą”, wszystkie poprawki muszą się znaleźć w polu „Po korekcie”. Potem program przeliczy samodzielnie kwoty korygowane i umieści wynik w polu „Razem” – który w przypadku zmniejszenia wartości będzie oznaczony minusem. Tak uzyskaną korektę należy zapisać i wydrukować jako plik PDF. Z pliku możemy drukować, bądź wysłać go wprost z programu przez e-mail do adresata.

W sytuacji w której w aplikacji nie ma danych oryginalnej faktury (nie została wprowadzona do programu), korektę wystawia się także w zakładce „Przychody”, tylko wybrać trzeba przycisk „Faktura korygująca”. Po przepisaniu danych z korygowanej faktury, pozostałe kroki będą takie same jak opisane wcześniej.

Gdy, zgodnie z zasadami księgowymi, dostaniemy potwierdzenie otrzymania korekty, należy uwzględnić to w programie. Po odnalezieniu faktury korygującej trzeba wybrać przycisk „Dostałem podpisany dokument”. Jeżeli jednocześnie użytkujemy program księgowy inFakt-u, to potwierdzenie takie zostanie uwzględnione w dacie rozliczeń podatkowych.

 

O serwisie

U nas dowiesz się jak prowadzić biuro księgowe oraz jakie są najważniejsze informacje o podatkach i fakturach, które z pewnością przydadzą się osobom prowadzącym firmę.

szkolenia z rachunkowości i księgowości

mh.szczecin.pl - biuro księgowe - biuro rachunkowe Szczecin

Kontakt

kontakt@kkpg.pl

Galeria