Czy mogę odliczyć VAT od faktury-marża?

Faktura VAT- marża, to specyficzny sposób rozliczania VAT, stosowany w obrocie towarami używanymi, dziełami sztuki i antykami, oraz w turystyce. Jest bardzo korzystny dla sprzedającego i odpowiada specyfice tych branż. VAT należny nie jest odprowadzany od całości kwoty sprzedaży, lecz od różnicy między nabyciem a sprzedażą, czyli od marży właśnie.

Ponieważ nabywca otrzymując fakturę VAT-marża, na której nie znajduje się wyliczenie stawki VATu od transakcji, nie może też odliczyć od niej podatku od wartości dodanej. Wartość brutto stanie się kosztem, a zakupiona rzecz będzie włączona do ewidencji środków trwałych, i będzie się amortyzowana zgodnie z odrębnymi przepisami.

W realiach prowadzenia działalności gospodarczej, zakup na fakturę tego typu, to w większości przypadków, nabycie używanych pojazdów mechanicznych. Ich eksploatacja jest związana z określonymi wydatkami – paliwo, części zamienne i koszty serwisu, przeglądy, ubezpieczenia i opłaty drogowe. Wszystkie one będą rozliczane na zasadach ogólnych, bez względu na formę zakupu. Faktura VAT-marża nie będzie zatem zmieniać tych zasad. Wyjątkiem – pozafiskalnym – może być kwestia otrzymywania odszkodowań z tytułu OC lub AC, gdyż przedsiębiorca otrzyma kwotę brutto a nie netto, wynikającą z kosztorysu ubezpieczyciela.

Sprzedający przy użyciu faktury VAT-marża, musi jednak pamiętać o samodzielnym ustaleniu wysokości zobowiązania podatkowego z tytułu VAT i uiścić go do właściwego urzędu skarbowego.  

 

O serwisie

U nas dowiesz się jak prowadzić biuro księgowe oraz jakie są najważniejsze informacje o podatkach i fakturach, które z pewnością przydadzą się osobom prowadzącym firmę.

szkolenia z rachunkowości i księgowości

mh.szczecin.pl - biuro księgowe - biuro rachunkowe Szczecin

Kontakt

kontakt@kkpg.pl

Galeria