Babeszjoza u psiaka a legowisko dla psiaka

akcesoria dla psa - legowisko

Babeszjoza u pieska – sygnały i okoliczności dolegliwości, w jaki sposób leczyć?

Babeszjoza jest powszechnie będącą u psiaków dolegliwością odkleszczową. Jeżeli więc zdarza nam się prowadzić naszego pupila na spacer do parku czy lasu, powinniśmy rozumieć kiedy stwierdzić jej przejawy. Prędko rozpoznana babeszjoza staje się możliwa do całościowego wyleczenia. Nie hospitalizowana potrafi doprowadzić zaś do śmierci zwierzęcia.

Podstawy i także sygnały dolegliwości

Babeszjoza grozi pieskom w każdym wieku, niemniej wielce podatne są pieski niedojrzałe, które posiadają poniżej 8-go miesiąca istnienia. Powiększone zagrożenie zarażenia się obowiązuje również psiaków ras: greyhound oraz pitbull. Dolegliwość owa określana jest również piroplazmozą i dodatkowo szkodzi swym czworonożnym towarzyszom nie zaledwie podczas czasu letniego. Jeśli temperatura na polu przekracza 5 stopni Celsjusza, psiak może zainfekować się babeszjozą. Głównie natomiast do zarażeń dochodzi wiosną oraz wczesną jesienią. Jeżeli kleszcz będący nosicielem infekcji ukąsi psiaka i także zostanie w nim więcej niż dobę, dolegliwość zostaje podana do psiego krwioobiegu, gdzie zaczyna się krzewić. W trakcie istnienia tegoż mechanizmu przeważnie dochodzi do mocnych stanów zapalnych istotnych narządów. Zachodzi to z walki systemu immunologicznego z rzęsistkiem sprawiającym babeszjozę, i z utraty czerwonych krwinek. Podstawowe przejawy przypadłości pojawić się mogą dopiero po jakiś 20-stu dniach. Są nimi: osowiałość, apatia, brak apetytu, modyfikacja zabarwienia moczu z żółtego na czerwony. Innymi znakami niestety nie leczonej choroby mogą stanowić takie dylematy jak: zwiększenie śledziony, gorączka, żółtaczka, bladość błon śluzowych. Jeśli dodatkowo dotrze do powikłań, możemy mieć do czynienia z: zaburzeniami oddychania, schorzeniami neurologicznymi, zapaleniem trzustki, nieskutecznością nerek, obrzękiem kończyn, natomiast bezapelacyjnie, niestety ze śmiercią psiaka.
legowiska dla psów najlepsza oferta na https://www.krakvet.pl/wygodne-legowiska-dla-psa-c-134.html

Ocena

Najefektywniej rozpoznać babeszjozę przez zrobienie badania krwi. Jeśli w rozmazie krwii odnajdują się pasożyty odpowiadające za chorobę, możemy posiadać pewność co do rozpoznania. W poniektórych przykładach szkodniki mogą nie być od razu wyraźne oraz konieczne jest uzyskanie większej ilości próbek krwi oraz zastosowanie kolejnych badań.

Babeszjoza u czworonoga: jak łagodzić?

Niestety leczenie babeszjozy nie jest takie banalne. Nie istnieje bowiem jedyny lek, jaki z prostotą pokonałby tę wadę. Usuwanie babeszjozy składa się z stosowania antybiotyków, środków przeciw pierwotniakom, tudzież sterydów. Zdarza się również, że w efekcie utraty czerwonych krwinek nieuchronna jest transfuzja krwi. Leczenie trwa od kilku dni do choćby kilku tygodni. Najlepsze rokowania są wówczas, jak dolegliwość pozostanie odnaleziona jeszcze dopóty zajdzie do ostrego spadku czerwonych krwinek.