Świnka morska – jak o nią dbać?

Świnka morska, czyli inaczej kawia domowa, jest popularnym zwierzątkiem domowym. Z uwagi na swoje nieduże wymiary może być świetną alternatywą dla tych z nas, dla których nierealne jest posiadanie psa lub kota. Świnka morska nie posiada dużych wymagań, w kwestii pokarmu – jest zwierzęciem roślinożernym, przede wszystkim sianem. Dietę świnki morskiej można urozmaicać warzywami i owocami, jak na przykład pietruszka, marchew oraz mniszek lekarski. Musimy zapewnić śwince ciągły dostęp do wody, a także klatkę dla świnki morskiej z podłożem i potrzebnymi akcesoriami.

Mieszkanie dla świnki morskiej.

Śwince morskiej możemy kupić standardową klatkę dla gryzoni, którą dostaniemy bezproblemowo w większości sklepów zoologicznych lub w internecie. Klatka dla świnki morskiej nie musi być wysoka, gdyż świnki morskie nie przepadają za wspinaniem się. Dlatego istotna jest wielkość spodu klatki. Spód klatki może być plastikowy, a pręty z metalu. Najmniejszym wymiarem klatki jest 80x50x40cm, można kupić klatkę o większym rozmiarze, w szczególności jeśli zamierzamy trzymać w niej kilka zwierząt.Ważnym jest, aby pręty klatki nie były położone zbyt szeroko, ponieważ może to grozić utknięciem świnki morskiej pomiędzy nimi. Klatkę dla świnki morskiej powinno się pokryć ściółką i\oraz dokupić odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miskę.

Podłoże w klatce dla świnki morskiej.

Najczęściej ściółką klatki dla gryzoni mogą być trociny lub granulat. Trociny są tanie i świetnie nadają się do wyłożenia klatki. Wadą trocin jest fakt, że pylą i wypadają z klatki. Inną możliwością jest granulat, który wykazuje się wysoką chłonnością, jednak jest znacznie twardawy w porównaniu do trocin. Oprócz tego istnieją maty dla gryzoni, z którymi łatwo zadbać o porządek w klatce, natomiast ich wadą jest brak możliwości kopania w ściółce, co świnki morskie uwielbiają.

Wyposażenie domku dla świnki morskiej.

Aby uprzyjemnić klatkę naszej świnki morskiej warto ulokować w środku niezbędne akcesoria, a przede wszystkim domek dla świnki morskiej. W ten sposób świnka będzie czuła się bezpiecznie, ponieważ będzie miała prywatną przestrzeń, gdzie będzie mogła schować się na odpoczynek albo uspokoić się, gdy pierwszy raz przeniesiemy ją do nowego miejsca.

https://www.krakvet.pl/chy_m_Koty-29960.html karma dla kotów